هاستل چیست؟

هاستل یا خوابگاه مسافرتی

 

هاستل  Hostel

از ترکیب دو کلمه

 و هتل می باشدHotel  .Host به معنی مهمان

 

اولین بار هاستل در سال 1912 توسط شخص به نام ریچارد شیرمن در آلمان به وجود آمد ایده شرمن آنقدر  این ایده جالب بود که در مدت کوتاهی هاستل  در بیش از 80 کشور دنیا راه اندازی شد .

هاستل یا خوابگاه مسافرتی مکان های اقامتی  هستند  هوستال ، بک پگرز ، پانسیون و یا خوابگاه جوانان نیز به آنها گفته می شود  که سیستم آنها کمی با هتل فرق دارد که همین تمایز ها باعث شده که قیمت آنها بسیار پایین تر و به صرفه تر باشد معمولا هاستل ها دارای اتاق های کوچک و بزرگ یا سالن های هستند  که آنها پوشیده شده است از تخت های یک یا چند طبقه (2 الی 3طبقه)که معمولا افرادی که می توانند در آنها بخوابن از 2 الی 30 نفر می باشند آنها که می خواهند به صورت زن و شوهری بمانند می توانند در اتاق های دونفر خصوصی  ساکن می شوند که کمی گرانتر می باشد ولی باز هم نسبت به هتل بسیار مقرون به صرفه تر می باشد یکی دیگر از دلایل ارزان تر بودن هاستل این است که سرویس بهداشتی و حمام در هاستل ها معمولا به صورت مشترک استفاده می شود  یعنی در هر اتاق حمام و سرویس بهداشتی خصوصی مانند هتل های چند ستاره ندارد آنها  در راهرو اصلی تعبیه شده است به صورت چندتایی برای استفاده همه ساکنین هاستل مشترک است یکی دیگر از محاسن هاستل وجود آشپزخانه نسبتا تکمیل و مشترک می باشد(حتی بعضی از  مسئول هاستل ها یا مسافران قبلی بعضی اقلام را مانند حبوبات ، ماکارونی و چای ، قهوه را در آشیزخونه گذاشته اند و شما می توانید به طور مجانی استفاده کنید ) که معمولا دارای لیوان، بشقاب ، قاشق وچنگال  و ظروف پخت پز می باشد که مسافران می توانند به راحتی در آن چای و غذا درست کنند این مزیت باعث می شود که سفری ارزان تر داشته باشید چون  شما مجبور نیستید همیشه مانند هتل در رستوران یا بیرون غذا صرف کنید یا برای نوشیدن چای یا قهوه  به کافه مراجعه کنید یا درخواست سرویس کنید که باعث بالا رفتن هزینه شما می شود .بعضی از هاستل ها صبحانه هم دارن که معمولا در هنگام رزرو جز امکانات آنها می باشد ولی شما از صبحانه یک هاستل نباید انتظاری مانند هتل چند ستاره داشته باشید معمولا دارای یک صبحانه ساده و با کیفیت متوسط می باشند بیشتر هاستل ها در حال حاضر دارای وای فای مجانی هستند که برای استفاده از امکانات سرویس های اینترنت بسیار مفید است شناخت مکان های دیدنی اطراف، سرچ مناطق دیدی شهر های مورد نظر و ارتباط برقرار کردن با دوستان و خانواده خود و. . . از مزیت داشتن سرویس اینترنت است . بعضی از هاستل ها تابلو اعلاناتی در درب ورودی خود دارند که تور های ارزان قیمت اطراف یا برنامه های تاتر و یا پیشنهادات کار در آنها نصب می شود .

هاستل ها در اروپا و آمریکای جنوبی بسیار متداول است مخصوصا در کشورهای که توریست های زیادی برای دیدن آنها به آن کشورها مسافرت می کنند از جمله آلمان . اسپانیا . هلند  . فرانسه و برزیل و . . می باشد

معمولا بیشتر هاستل ها دارای اتاق ها یا سالن های مخصوص خانم ها می باشند که خانم ها از انها استفاده می کنند. بعضی از هاستل ها که وابسته به کلیسا ها می باشند دارای سالن مخصوص آقا نیز می باشند و معمولا قوانین خاص خود را دارند .

معمولا افرادی که از هاستل استفاده می کنند افرادی هستند با سن و سال کم می باشد که رده سنی 17 الی 40 سال می باشند  که کوله خود را به دوش می اندازند و مسافرت خود را آغاز می کنند و از لحاظ زمانی شاید زیاد دقیق نباشند و ممکن است دیر وقت به شهر یا هاستل مورد نظر خود برسند و به عنوان خوابگاه از آن استفاده کنند و بعد از خوابی راحت و رفع خستگی صبح دوباره سفر خود را ادامه دهند یا به دیدن مناظر همان  شهر  بروند و شب دوباره به همان  هاستل باز گردد ولی فقط باید به این موضوع دقت کرد که معمولا هاستل ها در دیر وقت کارمندی ندارند یا اینکه از ساعت 22الی 23ساعت تا 7صبح ساعت خاموشی یا سکوت می باشد برای استراحت بهتر مسافران  برای همین تلفنی باید پذیرش خود را انجام دهند یا یه صورت اینترنتی رزرو کنید  از موضوع پذیرش و از وجود تخت خالی برای استراحت خیالتان آسوده باشد و قبل از ساعت خاموشی به هاستل مورد نظر برسید .

محیط هاستل معمولا شاد می باشد مخصوصا برای آنهایی اقامت چند روزه دار دارند زیرا اکثر آنها جوان هستن و اول شب یا عصرها  دور هم جمع می شوند که بیشتر افرادی هستند با زبان و فرهنگ های خاص خود و مختلف این برخورد ها معمولا بسیار شاد می باشد و باعث می شود افراد با فرهنگ های دیگر آشنا شوند و حتی این افراد ممکن است با هم  دوست شوند با توجه به وجود اینترنت و فضاهای مجازی این رابطه ادامه پیدا کنند و در آینده به کشور همدیگر مراجعت کند برای دیدن منتظر و فرهنگ آنها یا با هم به نقطه جدیدی بروند و همسفرهای جدیدی برای هم باشند یا ادامه همان سفر باهم باشند .

در اقامت در هاستل شما باید بیشتر مراقب اجناس گران بهای خود باشید آنها را در جمع جابجا نکنید که افراد مختلف از محل آنها آگاه شوند  و در کمدهای قفل دار مخصوصی که در اتاق وجود دارد قرار دهید یا به مسئول هاستل تحویل دهید تا خیال تان آسوده باشد چون معمولا در هاستل ها صندوق امانات وجود دارد زیرا رعایت نکردن این موارد در هاستل یا خوابگاه مسافرتی ممکن است باعث سرقت گذرنامه یا پول نقد شما شود که باعث به وجود امدن مشکلات عدیده ای برای شما در کشوری ثالثی که با قوانین آن اشنایی ندارید خواهد شد پس حتما به این موضوع دقت کنید . تا مسافرتی با خاطره خوب داشته باشید .

در حال حاضر تقریبا بیش از  33000هاستل رسمی وجود دارد در بیش از 170 کشور دنیا وجود دارد پس   می توان گفت که هاستل صنعتی بزرگ شده است وقت آن شده است که در ایران نیز  به این صنعت  بیشتر اهمیت دهیم هم باعث ایرانگردی ارزان تر برای مردم عزیزمان می شود و جذب بیشتر توریست از کشورهای مختلف هم می شود .

همیشه قبل از انتخاب و رزرو  هاستل به آن به عکسها آنها توجه کنید به نوع تخت ها و فضای آن مخصوصا اگر به تمیزی اهمیت می دهید و بعضی هاستل ها دارای حیاط و فضای سبز زیبایی هستن که از عکسها مشخص است یا هر چیز دیگه ای که برای شما مهم است در عکسها به آن دقت کنید و به غیر از عکس ها همیشه به نظر مراجعه کنندگان هم توجه کنید زیرا بیشتر مراجعه کنندگان معایب و محاسن هاستل را اعلان  می کنند که باعث این می شود که شما به راحتی انتخاب کنید  مثلا وجود حشرات موذی یا تمیزی محیط یا در دسترس بودن هاستل از لحاظ رفت و آمد و بقیه چیز های که برای شما اهمیت دارد .

به زبان ساده می توان گفت هاستل، هتل یا خوابگاه مسافرتی هست که مسافرانی و جهانگردانی که به دنبال مسافرتی با هزینه کمتر و ماجرا جویی بیشتری به نقاط مختلف جهان  هستند از آن استفاده می کنند .