پانسیون ،اقامتگاه و خوابگاه چیست ؟(بخش سوم)

با همه مشکلاتی که پانسیون دارد که به بعضی از آنها در مقالات قبلی اشاره کردیم  یکی از راه های غلبه بر مشکل مسکن  جوانان است و جمعیت  بیشتر این پانسیون ها را دانشجویانی تشکیل می دهند که مجبور به زندگی در این گونه مکان ها هستند و بعضی از آن ها مجبور به پرداخت هزینه ها گزاف نیز هستند و گاه   که بااین عزیزان صحبت می کنیم بعضی از آنها  می گویند مجبور به زندگی در این مکان ها هستند . که ضمن اینکه دانشجویان ساکن بدون اینکه امیدی به اینده کاری خود داشته باشند با شهریه های سنگین وهزینه های مادی و روحی به زندگی روز مره خود در این پانسیون ها به ناچار ادامه می دهند .این امر می تواند تاکیدی برای مسئولان باشد تا برای دانشجویانی که منبع شغلی مستقل ندارد ،بتوانند کمکی به انها بکنند .چرا که دانشجوی مورد نظر در صورت کار کردن در بیرون و هزینه های سنگین دیگر ممکن است با رشد بی رویه این هزینه ،  نتواند به خوبی به درس هایشان برسند . از این رو شاید افت تحصیلی و کاهش کیفیت اموزشی بخشی از دانشجویان را بتوان به این مسئله گره زد .

حال سوال اساسی این است که سازمان هایی این که چنین مجوزهای را صادر می کنند تاچه حد بر نحوه اداره و مبالغ دریافتی این اماکن ، نظارت دارند و آیا کسانی که مجوز های چنین فعالیت های می گیرند صلاحیت مسئولیت ، چنین مکان های را دارند یا اینکه تنها دکانی برای در آمد زایی باز کرده اند . کاش کمی نظارت در این حوزه بیشتر شود .

هتل پانسیون چیست ؟

هتل پانسیون مکانی است که در شهر واقع شده است و تعدادی اتاق ، سالن غذاخوری ف به اندازه ای بتوان ساکنان اتاق ها را تامین نماید . کتابخانه و سالن مطالعه و اتاق تلویزیون در ان پیش بینی و آماده شده است پانسیون معمولا اتاق را به صورت ماهانه و یا سالانه اجاره داده و مشتریان دیگری را از خارج هتل برای صرف غذا نمی پذیرد. بر همین اساس معمولا سالن غذا خوری پانسیون فقط به اندازه احتیاج اتاق ها در نظر گرفته می شود در پانسیون ها مقررات خاصی وجود دارد و مسافران می بایست در ساعات معینی برای صرف صبحانه ، نهار و شام سر میز حاضر شوند و تا ساعت مشخصی نیز درب ورودی پانسیون باز است .

 

اقامتگاه چیست ؟

ماده 1002 قانون مدنی در تعریف خوابگاه می گوید .

اقامتگاه هر شخصی عبارت از محلی است که شخص در آن سکونت داشته باشد مرکز مهم امور او نیز در ان جا باشد . اگر محل سکونت شخصی غیر از مرکز مهم مور و باشد مرکز امور او  اقامتگاه محسوب است.

اقامت گاه اغلب همان محل سکونت فرد است ولی بری افراد فرق می کند .

اقامتگاه و خوابگاه و فواید تعیین اقامتگاه

برای شکایت در مورد اموال منقول و کارهای اداری مشخص بودن محل اقامت بسیار باعث پیشرفت  کار های شما می شود .

در زیر کمی از قوانین اقامتگاه را اشاره می کنیم

اقامتگاه اختیاری :هر کس در انتخاب اقامتگاه آزاد است

اقامتگاه اجباری : اقامتگاهی که به واسطه شخص دیگر یا به لحاظ شغل و مقام آنان تعیین میگردد مثل زن شوهردار (منزل شوهر)مامورین دولتی (محل کار ) افراد نظامی (محل خدمت ) افراد مستخدم در خانه کسی (خانه همان شخص) افراد محجور (آدرس قیم یا ولی )

اقامتگاه انتخابی یا قراردادی

مثل معاملات که در قولنامه هر آدرسی بنویسید همان ملاک است