چرا دانشگاه ها تمایل به حضوری شدن دانشگاه ها ندارند ؟

چرا دانشگاه ها تمایل به حضوری شدن دانشگاه ها ندارند ؟

چرا دانشگاه ها تمایل به حضوری شدن دانشگاه ها ندارند ؟

در حالی مجوز بازگشایی و آغاز آموزش های حضوری دانشجویان از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از امروز، ۱۵ آبان ماه داده شده که به نظر می‌رسد مسئولان آموزش عالی و دانشگاه ها به دلایلی از جمله مشکلات بودجه ای، عدم واکسیناسیون صدردصدی دانشجویان و همچنین نداشتن برنامه دقیق عملی برای رعایت پروتکل های بهداشتی در مراکز خوابگاهی و غیره، تمایلی به شروع آموزش های حضوری را ندارند و ترجیح می دهند همچنان دانشجویان از پشت قاب های مجازی، آموزش های خود را دریافت کنند.

اواسط مهر ماه سال جاری بود که ستاد ملی مقابله با کرونا با صدور مصوبه ای اجازه بازگشت به آموزش حضوری دانشجویان را از ۱۵ آبان ماه جاری به وزارت علوم و بهداشت ابلاغ کرد. بر این اساس مقرر شد دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی از روز ۱۵ مهرماه و مقطع کارشناسی از امروز شنبه ۱۵ آبان ماه به صورت حضوری در کلاس‌های درس فعالیت داشته باشند.

در این مصوبه تاکید شد که دانشگاه‌ها باید از این تصمیم ستاد ملی کرونا تبعیت کنند و نهایت تلاش خود را برای اجرای آن مبذول دارند.

در پی مصوبه اخیر ستاد ملی کرونا و ضرورت آغاز و تداوم آموزش‌های حضوری دانشجویان در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور مقتضی است که آموزش‌های حضوری به‌گونه‌ای تدریجی و با توجه به شرایط منطقه موردنظر و میزان واکسیناسیون دانشجویان و شرایط خوابگاهی برقرار شود تشخیص این امر بر عهده شورای مدیریت استانی آموزش عالی است.

 ما اختیار بازگشایی مراکز آموزش عالی و آغاز آموزش حضوری دانشجویان را به دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی دادیم تا این مراکز بر اساس امکاناتی که دارند برای حضور دانشجویان اولویت بندی کنند و مشخص شود کدام گروه‌ها می‌توانند در دانشگاه‌ها حضور فیزیکی داشته باشند.

 در حال حاضر ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه بازگشایی دانشگاه‌ها و آغاز آموزش حضوری دانشجویان را صادر کرده است اما همانطور که عنوان شده دانشگاه‌ها بر اساس شرایط و امکانات خود، حضور دانشجویان را اولویت بندی می‌کنند.

البته امکان حضور برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی که فعالیت های آزمایشگاهی و عملی داشتند در دانشگاه ها وجود داشت، اما بحث آموزش حضوری ما درمورد دانشجویان سال اول کارشناسی ارشد و مقاطع کارشناسی است که برای حضور آنها دانشگاه‌ها برنامه ریزی خواهد شد. بحث سلامت دانشجویان در اولویت وزارت علوم و دانشگاه‌ها قرار دارد اما دانشگاهی که بدون دانشجو باشد مانند کالبد بدون روح است و ما تلاش خود را می‌کنیم هر چه سریعتر دانشجویان به دانشگاه‌ها برگردند و آموزش حضوری را تجربه کنند.

در حال حاضر فرایند واکسیناسیون اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه‌ها به اتمام رسیده است و ما واکسیناسیون دانشجویان را با سرعت بیشتری انجام می‌دهیم. به این ترتیب دانشجویانی که هر دو نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند می توانند در محیط دانشگاه‌ها حضور پیدا کنند.

 

 اگر چه بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا ویروس اجازه بازگشت به آموزش های حضوری دانشجویان به دانشگاه ها داده شد اما همچنان پس از گذشت حدود یک ماه از ابلاغ این مصوبه اظهارنظرهای ضد و نقیضی در خصوص بازگشت به آموزش های حضوری از سوی مسئولان آموزش عالی همچنین روسای دانشگاه ها به گوش می رسد و بسیاری از این مراکز به دلیل مشکلات بودجه برای تامین هزینه های رفاهی دانشجویان اعم از تغذیه، خوابگاه ها، عدم واکسیناسیون صد در صدی دانشجویان و همچنین عدم اطمینان از اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی در خوابگاه ها،‌ کلاس ها و محیط دانشگاه ها زیر بار بازگشت به آموزش های حضوری نمی روند و ترجیح می دهند در شرایط فعلی که زمزمه های شروع پیک ششم کرونا نیز به گوش می رسد، همچنان فعالیت ها و امور خود را به شیوه غیرحضوری ادامه دهند.

از طرف دیگر نیز سازمان امور دانشجویان به عنوان اصلی ترین و مهم ترین سازمان ارائه دهنده خدمات رفاهی به دانشجویان، علی رغم اعلام قبلی مبنی بر "تشکیل ستاد اجرایی بازگشایی دانشگاه ها" که قرار بود تا تمام پیش بینی های لازم برای ارائه خدمات بهینه به دانشجویان را بررسی کرده  و  کمیته های تخصصی در زمینه تغذیه، خوابگاه، مشاوره و روان شناسی، ورزش و تربیت بدنی تصمیم گیری  و با اخذ نظرات معاونت های دانشجویی دانشگاهها، یک سیاست واحد را تدوین و به دانشگاهها اعلام کنند، تا به امروز شنبه ۱۵ آبان ماه جاری که بازگشت حضوری دانشجویان به دانشگاه ها کلید می خورد، هنوز هیچ اقدام جدی، برنامه عملی و مشخصی را در این راستا اتخاذ و ابلاغ نکرده است. به نظر می رسد سیاست دانشگاه ها و وزارت علوم در رابطه با آغاز آموزش های حضوری دانشجویان در هاله ای از ابهام قرار دارد و دانشگاه ها در برابر آغاز آموزش های حضوری دانشجویان سیاست"با دست پس زدن و با پا پیش کشیدن" را در پیش گرفته‌اند.

 

خوابگاه یار

 

شما در خوابگاه یار میتوانید بهترین خوابگاه ها رو در سراسر ایران با شرایط محیطی و شغلی مختلف مشاهده کنید و با توجه به شرایط خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

www.khabgahyar.com

مطالب مرتبط:

راهنمای زندگی خوابگاهی

بهترین خوابگاه های تهران

قوانین نانوشته زندگی خوابگاه